”För dem som råkat ut för olyckliga omständigheter eller motgångar och finner dessa svåra att acceptera. De vill gärna klaga eller tenderar att bli förbittrade, eftersom de bedömer livet utifrån den framgång det ger. De känner att de inte gjort sig förtjänta av en så stor prövning, och detta gör att de ofta blir bittra. Ofta får de ett minskat intresse för sådana aktiviteter de tidigare haft glädje av.”
(Citat Dr. Bach)
Nyckelsymptom: Bitterhet, hat och avund. Känner sig som ett offer för ett orättvist öde.
Övriga symptom: Negativt och destruktivt tänkande. Beklagar sig jämt över allt och lägger alltid skulden för sina problem på omgivningen. Kräver mycket av andra, men ger aldrig något av sig själv. ”Glädjedödaren” som missunnar andra deras livslust och styrka. Har ingen kontakt med sitt innersta eller sina medmänniskor eftersom de bygger en skyddsmur av hat och elakhet runt sig själva.
Positiv förändring: Förståelse att endast vi själva bär ansvaret för hur våra liv utvecklas. Man börjar aktivt ta del i utformningen av sitt ”öde” och känner tillförsikt och hopp inför framtiden. Kan glädjas åt det positiva i livet. Känner empati för andra och kan erbjuda genuin vänskap eller hjälp.
Affirmation: ”Jag tar aktivt ansvar för mitt liv och gör mig av med alla negativa tankar”.
Innehåll: 400 delar fransk biologisk konjak + 1 del blomessens modertinktur
Denna blomessens finns i storleken 10 och 30 ml. Välj under volym.